U Albaniji se gangsteri razmeću svojim mladuncima lavova i tigrova na TikToku i Instagramu. Ilegalna trgovina životinjama cvjeta na zapadnom Balkanu.
Autorski tim: Ingrid Gercama, Nathalie Bertrams, Geri Emiri i Vjosa Çerkini
Na tirkiznim vodama Patoka, lagune u sjevernoj Albaniji, nalazi se luksuzni riblji restoran Royal Blue. Na terasi, posjetitelji guštaju u preskupom carpacciu od škarpine. U kavezu pjeva siva crvenorepa papiga, inače ugrožena vrsta. Ali najveće atrakcije ovog restorana, lavića, nedavno prikazanog na promotivnom videu na Instagramu – nema.
Video je objavljen u novembru na Dan nezavisnosti Albanije. U videu mladunče lava sjedi za stolom, dok mu konobar u tradicionalnoj nošnji s albanskim grbom, dvoglavim crnim orlom, toči čašu crnog vina. ‘“Sada je prevelik da bi došao u restoran“, kaže član osoblja restorana. I ne, ne možemo ga posjetiti kod kuće: ‘To je previše opasno’.
Zaposlenik možda tu misli i na svog šefa, vlasnika restorana. Policija je prošle godine zaplijenila Royal Blue od narkobosa Gëzima Çele. Bivšeg policajca sumnjiči se za neovlašteno posjedovanje oružja, krijumčarenje droge i organizovanje kriminalne skupine, a Patok je služio kao baza. Çelina banda navodno je krijumčarila heroin, kokain i kanabis u zapadnu Europu. Mladuncima lavova hvalio se na društvenim mrežama.
Posjedovanje lavova i tigrova najnoviji je trend u Albaniji, inspirisan influenserima iz naftom bogatih arapskih država. Iako je ovo, dakako, zabranjeno, bogati pojedinci, često poput Çele umiješani u organizirani kriminal, sve se češće razmeću svojim egzotičnim ljubimcima, naročito na TikToku i Instagramu.
Prozori sa spuštenim roletnama, kamere i robustan zaštitar osiguravaju hotel Palace Arberia. Na autoputu koji vodi od sjevernog grada Skadra do glavnog grada Tirane nalazi se “palača” kralja lavova Simbe, ako je vjerovati videozapisima na TikToku. Unutra, na zidu, crvenim neonskim slovima ispisana je parola “Svijet je tvoj” – riječi gangstera Tonyja Montane u filmu ‘Lice s ožiljkom’. „Simba je prevelik da dođe u hotel“, kaže konobar. Lav je sada visok metar i trebao bi „ostati kod kuće“.
Palača Arberia pripada ‘kralju kocke’ Ervisu Martinaju, kojemu se, prema riječima policije, prije godinu dana gubi svaki trag. Albanski mediji izvijestili su da je ozloglašenog poduzetnika svrgnula suparnička skupina. Posljednja poruka koju je poslao prije nestanka, glasila je, navodno: „Ne zaboravi nahraniti lava“.
Trgovina putem Instagrama
„To je stvar prestiža kada pripadaš mafiji, kao gangster moraš imati lava“, kaže Ariel Vasili, jedini veterinar u Albaniji koji se specijalizirao za divlje mačke. Vasili strastveno govori o svojim ‘pacijentima’ – domaćim lavovima i tigrovima bogatih Albanaca. O njihovim vlasnicima kaže: „Oni se žele pohvaliti onime što imaju: skupim autom, kućom, šest-sedam ljubavnica. A najnoviji trend? Mladunci lava.”
Vasili procjenjuje da se oko 90 lavova drži u ilegalnom privatnom vlasništvu na raznim mjestima u Albaniji. A potražnja za takvim egzotičnim ljubimcima naglo raste, kaže. Životinje sve češće viđa na društvenim mrežama.
Vlasnik fitness kluba u Tirani na Instagramu je objavio sliku mladunčeta u svom plavom sportskom automobilu. Poslovni čovjek iz Skadra pozirao je ispred Mercedesa sa svojom velikom mačkom. Reper Noizy također je pokazao laviće u videima na društvenim mrežama.
Aktivisti za zaštitu životinja u Albaniji zabrinuti su zbog ove pomame. U Skadru, mafijaška obitelj pokazuje lava na društvenim mrežama, kaže Oli Pero iz Justice for Animals Albania, organizacije koja spašava ulične pse. Aktivistica dobiva sve više pritužbi na lavove. Lavovi ponekad pobjegnu, kaže ona, a to izaziva strah u ovom gradu na sjeveru Albanije. Pero kaže da je to također veliki rizik za javno zdravlje: „Životinjske bolesti mogu se širiti među ljudima.“
„Jako je loše i iz perspektive dobrobiti životinja: šta nudiš lavu? Ništa. Jadan život”, kaže Pero. Kaže da vlasti ne čine dovoljno da oduzmu lavove. Policiji posao ne olakšava činjenica da su vlasnici lavova teški kriminalci: „Mafija je iznad zakona“.
U zoološkom vrtu u Tirani, Sherkan, bijeli tigar s plavim očima, spava u svom toru. “Prevruće mu je”, kaže Sajmir Muçu, koji se ovdje brine za tri tigra i četiri lava. Nekoliko je životinja spašeno iz privatnog vlasništva, kaže Muçu. Lav Tuku, na primjer. Životinju je kao mladunče vlasnik u očaju donio u zoološki vrt.
Zalutali i spašeni
Činjenica da sve više muškaraca želi velike mačke stvara unosno crno tržište, kaže Sajmir Shehu, koordinator Četiri šape, organizacije koja radi na spašavanju velikih mačaka. Tigrovi i lavovi prodaju se putem društvenih mreža i prodajnih web stranica. „Što trgovina postaje popularnija, to se više ljudi uključuje“, kaže Shehu koji tvrdi da se mladunci prodaju za pet do devet hiljada eura.
Zbog ovakvih cijena na Balkanu se pojavljuje sve više zalutalih lavova, kaže Shehu. U Sjevernoj Makedoniji vlasti su 2021. godine tražile odbjeglog lava, a u Srbiji je policija pronašla dva izgladnjela lavića 2022. i 2023. godine. Prošle godine je u crnogorskom obalnom gradu Budvi još jedno pothranjeno mladunče lava lutalo ulicama. Četiri šape privremeno su primile bolesnu životinju u svoj rehabilitacijski centar u frizijskom selu Nijeberkoop.
Veterinar Vasili kaže da su životinje odavno napustile Afriku. Budući da mnogi njegovi ‘pacijenti’ imaju mačji zarazni peritonitis – rijetku virusnu infekciju u Europi – on smatra da se na Balkanu uzgajaju u nehigijenskim uslovima. “Jedini način da to postignete je ako držite puno mačaka zajedno i one vrše nuždu na istom mjestu”, kaže on. Njegove životinje također često imaju porozne kosti i škiljave oči – nasljedne zdravstvene probleme.
“Sve ukazuje na ilegalnu farmu za uzgoj”, kaže Vasili, koji sumnja da se lavovi i tigrovi uzgajaju u Srbiji, a zatim distribuiraju po Balkanu preko krijumčarskih ruta na Kosovu. Svoje tvrdnje ne može dokazati, ali navodi kako mu je poznata specijalizirana trgovina kod Drača koja prodaje lavove. Na TikToku su trgovci nudili osam beba lavova, mladunče pantere i mladunče bijelog tigra. Mladunce mogu isporučiti u petnaest dana za tri do četiri hiljade eura po komadu.
Ilegalna trgovina ugroženim vrstama, uz trgovinu oružjem, drogom i ljudima, spada u ‘najveće kriminalne aktivnosti u svijetu’. Tako kaže Interpol, koji procjenjuje globalnu trgovinu na 18 milijardi eura godišnje. Ipak, takva su kaznena djela često nisko na popisu prioriteta policijskih snaga.
Vlasti ne čine dovoljno
Vrteći glavom, veterinar Vasili ispija još jedan gutljaj ledene kafe. Policiji je komplikovano oduzimati lavove i tigrove, kaže: „Većina vlasnika je na vrhu Interpolove liste. Panduri, narkobosovi – oni se ne žele miješati u to.”
Samo zoološki vrtovi, parkovi divljih životinja i druge ovlaštene ustanove po zakonu smiju držati egzotične životinje, piše Ministarstvo turizma i zaštite okoliša. No, iako aktivisti tačno znaju gdje ih drže, ministarstvo kaže da ne zna koliko lavova i tigrova živi u Albaniji. U zadnjih 10 godina oduzeta su samo dva, kazali su iz ministarstva.
Državna policija je u 10 godina otvorila 15 slučajeva zlostavljanja životinja, a kažnjeno je 19 počinitelja. No, nijedan slučaj trgovine zaštićenim vrstama nije otvoren, piše glasnogovornik policije, koji ne može ili ne želi potvrditi koliko se slučajeva odnosilo na lavove i tigrove u privatnom vlasništvu.
Prema Shehuu iz Četiri šape, “vlasti nije briga”. No postoje i praktični problem: zoološki vrtovi na Balkanu su prepuni. “Već me vide da dolazim. Tražim sklonište za osamdeset lavova. Možeš li mi pomoći? Idiote.” Shehu se pita šta će vlasnici učiniti kad im bebe narastu. Boji se da će biti prepušteni sami sebi, pušteni na slobodu ili jednostavno strijeljani.
Istraživanje je podržao Journalismfund Europe.