Narod vs dnovinarska agenda
Dnovinar: Juni je izgorio, ali fitilj naših deluzija nikad neće dogorjeti. Rekordi pokošeni padaju, većina dijelova zemlje u ovom mjesecu nije primila više od par kapi kiše, u drugim je palo tek toliko da biljke izdrže do idućeg pljuska, ne rastući. Nečija baba se sjeća i gorih suša, tetka onog drugog ne pamti ništa slično. Ljeto je leto je l’été, sve će da prolete svakako, kao cvetanje algi…
Narod: Začepi. Neće nas zavesti bapske priče, mi smo ozbiljan svijet. Znamo s Dodikom, kako onda ne bismo znali s klimavim promjenama.
Dnovinar: Ali brojna istraživanja i desetine hiljada naučnika potvrđuju…
Narod: Ah, a ko njih plaća? Na čijoj su oni sisi, to ne kažeš. Eto, sve da priznamo da nas tangira ova gnusna suhoća, da se klima mijenja, iako se mijenjala i prije prvog poslanika, pa nam je sad sve to na očima, to jest ušlo nam je i u bašće i u kupatila, i da nije ovako bilo uvijek, jer ne znamo kako je bilo uvijek, i da vjerujemo naučnim radovima, možda nije važno koliko učestvujemo u tome, ali eto, da to i priznamo šta bismo mi s tim? Sve ima svoje. Zabilježili smo da je ovo najsušniji juni u haj-i-haj godina, ali ga nećemo zapamtiti jer će doći i sušniji, pa će sve izgledati kao da je oduvijek tako bilo. I neka pamte oni koji su plaćeni za to. Ali opet, zašto bismo se mi brinuli za vodu kada je imamo toliko, i svakako umiru narodi svijeta. Otkud nam pravo da se nadmeno postavimo prema stvarnosti kad je ona svakako opetovana, pogledajte šta se desilo Lutovom narodu…
Dnovinar: Zašto vjerujete u gluposti, kad ima toliko dokaza za…
Narod: Ma jel’? Ne znamo mi još, ta zelena agenda, ima i to svoje, došlo je to i do Kine, vidiš da i oni solare montiraju. Možda bi i mi tako trebali po gradovima, ali opet sve je od boga. Nije baš sve ni tako jednostavno, ti stalno govoriš o tim srednjim vrijednostima, nekim prosjecima koji rastu, a ko je mjerio temperaturu prije 300 ili 900 godina?
Dnovinar: Imate npr. radiokarbonsko datiranje…
Narod: Opet te neke globalističke zavrzlame. Pitaj, eto, Hercegovce oni znaju s vrućinom. Dobro znaš da su Mostarci svojih 46,2 C izmjerili prije 124 godine, pa se dočepali ladovine i lagodno se prisjećaju kako su kod Zele prije rata u maju dolazi na pivu poslije kupanja u Neretvi. Ako temperatura raste, što ne padne taj rekord. Viču i da je Neretva jednako hladna, pitajte turiste ako nama ne vjerujete.Znaš li ti kakvo je kod njih bilo ljeto 1910. kad je početkom juna, doplovivši vlakom koji je za tu priliku otpremljen iz Beča, preko Sarajeva, Franjo Josif zaspao pod upaljenom klimom u hotelu “Neretva”, prije domjenka na kojem mu je Mujaga Komadina odbrojavao zalogaje? Požara je uvijek bilo.
Dnovinar: Ne raste prosječna temperatura svugdje jednako…
Narod: Hajde dobro, prosjek pa prosjek. Eto mi ne znamo da je temperatura u posljednjih 50 godina u prosjeku porasla za pišljiva dva stepena na našem području.
Dnovinar: Možda da se malo bolje pripremimo za iduću sušu…
Narod: Ne seri! Ne mogu najavit kakvo će vrijeme biti za sedam dana, a da se mi eto pripremimo za sušu. Ko živ, ko mrtav za godinu. Sad potežeš i neravnomjernu distribuciju padavina, nekakvo bolje upravljanje vodom, ulaganja u kojekakve akvedukte, čuj kišnicu da skupljamo, nismo tolika sirotinja, kad si već zabrinut toliko, Nostradamuse. Šta ćeš, takva godina. Dobro, eto ti predloži, daćemo tebi budžet, pa ti gasi sve te žeđi po ovakvom vremenu, da te vidimo. Napiši nam kako da isplaniramo program borbe protiv suša za poljoprivrednike. Ionako uvozimo većinu hrane, šta ako bude par procenata gore-dole!? A šta sve i da odvagamo kako treba? Veće je to od nas, znaš ti to bolje nego mi. Ne primaju nam se superćelijske dove? Ne koriste HAARP da unište poljoprivredu i smanje svjetsku populaciju? Ne truju nas iz aviona? Otkud onda ovolika bolest zavladala. Haha, bježi tamo napasti, ispario k’o metan s tim svojim mračenjima!