Objavljujemo nastavak pregleda mandatnog perioda 2020-2024 gradskih vlasti u Mostaru iz pera našeg saradnika Nikole Bačića.
Prvi dio pročitajte ovdje.
Rak rana Uborak
Jedan od najvećih problema koje je mostarska gradska vlast naslijedila bila je regionalna deponija Uborak. Njezino rješavanje i izmještanje u svojim programima imali su svi.
Četiri godine kasnije, stanje je, prema tvrdnjama stanovnika okolnih naselja, gore nego ikad prije, a gradonačelnik i predsjednik Gradskog vijeća energiju su trošili na tužbe prema mještanima, umjesto da su napore usmjerili ka pronalasku nove lokacije i izmještanju deponije. To za svoga mandata nisu napravili.
Omer Hujdur, nekadašnji vođa udruge „Jer nas se tiče“ koja se glasno protivila proširenju i daljem radu Uborka, danas je predsjednik Gradskog odbora Naroda i pravde. Svoj politički rad bazira na kritici usmjerenoj prema odgovornim za problem koji deponija čini stanovništvu Mostara.
„Gradsko vijeće za četiri godine svog rada nije poduzelo nikakve konkretne radnje, nisu sanirali ni jedan metar kvadratni, nisu tražili novo rješenje…Sav rad im se sveo na pravnu borbu sa udruženjem oko okolinskih dozvola koje su oni tražili od ministarstva, a mi sudskim putem obarali i vraćali na početak“, govori Hujdur.
„Stanje na deponiji je gore nego ikada. Mario Kordić sa predsjednikom vijeća Salemom Marićem uradio je par strašno loših poteza koji su veoma pogoršali ionako loše stanje na deponiji. Stara deponija koja je 2014. zatvorena i čekala sanaciju, zadnju godinu dana je aktivirana i na njoj se vrše nova odlaganje i dan-danas. Tim činom je napravljen strašan zločin nad ekosistemima ovog područja, ali i zločin nad građanima Mostara“, oštar je Hujdur.
„Više se uradilo sa administracijom pokojnog Bešlića nego sa postojećom garniturom“, govori nam razočarano.
Opozicija
Opozicija u Gradskom vijeću nije velika, ali je dovoljno glasna i kritički nastrojena. Ipak, sa samo desetak vijećnika, snagu za blokiranje odluka koje trebaju natpolovičnu većinu uglavnom nema.
To govori i Silvio Bubalo iz HRS, jedan od najaktivnijih vijećnika u ovom sazivu.
„Vrlo teško je ispuniti politička obećanja iz opozicije. Unatoč tome, HRS je od prvog dana radio u interesu svih građana Mostara, a mislim da su vijećnici HRS-a bili najaktivniji u ovom sazivu GV Grada Mostara, smatra ova vijećnik.
On ističe da ove tri i pol godine nije urađena nova sistematizacija gradske uprave, nije ubrzan rad gradske administracije, “a što je najžalosnije nemamo načelnika/icu urbanizma, niti šefa unutarnjeg nadzora. Trebam li napomenuti da nemamo bazen ni dvoranu u 2024. godini. U kampanji 2020. godine govorili smo da generatori problema ne mogu nuditi rješenja. Nakon četiri godine u GV tvrdim i da nemaju kadrova koji bi mogli ponuditi ta rješenja, jer da imaju, stavili bi ih na upražnjene pozicije“, iskren je Bubalo.
Ipak navodi nekoliko incijativa na koje je kao opozicionar ponosan.
„Uspjeli smo obrisati MHE iz Prostornog plana Grada Mostara, izjednačiti cijenu vrtića u gradskim i privatnim vrtićima, te utvrditi zloupotrebe u JP Mostar parkingu. Parking u Mostaru je sigurno priča koju moramo dovesti do kraja, jer trenutno je to samo harač građanima Mostara, koji diskriminira sva prigradska naselja kao i ona naselja koja nisu u zonama. Od usvajanja odluke prošlo je preko dvije godine, a nije napravljen nijedan novi parking u Mostaru, odnosno, ocrtavaju se parkinzi koji su tu od izgradnje zgrada. Grad, osim boje, nije uložio ništa“, izdvaja Bubalo jednu od najvećih grešaka ovoga saziva Gradskog vijeća.
Slično razmišlja i vijećnica Boška Ćavar.
Ćavar je u vijeće ušla kao članica Naše stranke, a novi će mandat tražiti kao nezavisna. Ime Boške Ćavar mnogo je puta javno isticano u kontekstu suzdržanosti prilikom glasanja za gradonačelnika, iako ona nikada nije krila da će donijeti takvu odluku u svakoj situaciji osim u onoj gdje bi se glasalo za njezinu tadašnju kolegicu Irmu Baraliju za prvu gradonačelnicu Mostara.
Ćavar nam govori kako je za nju kvaliteta života u gradu bilo glavno obećanje kojem su se građani najviše radovali.
„Kvaliteta života najprije bi značila poštivanje zakona… Ne mogu se sjetiti nekih velikih ostvarenja na ovu temu, tu i tamo je obnovljen dio ulice, dio trotoara“, odgovora ona na pitanje da procijeni rad Gradskog vijeća i gradonačelnika u ovom mandatu.
„Popis onoga za što su građani ostali uskraćeni je podugačak“, nastavlja Ćavar. Nabraja redom:
„Najprije tu je neriješena bespravna gradnja, neriješeno pitanje buke iz noćnih klubova, oduzimanje zelenih površina u korist Mostar parkinga i devastacija istih, rušenje Ćirine zgrade, Nardelijeve kuće, devastacija Partizanskog spomen-groblja, nestavljanje istog u funkciju turističke ponude…“
Nažalost ima toga još, govori i nastavlja nabrajati: „Sječa stabala, panjevi još stoje, nema sadnje novih stabala, negdje su i cijele ulice bez ijednog stabla, a zna se što to znači za jedan grad u kotlini kao što je Mostar i kada znamo kolike su ljetne temperature u gradu. Zatim, smeta mi što se projekti dodjeljuju direktnom pogodbom, smetaju mi ogromni izdaci za ugovore o djelu koje grad isplaćuje na mjesečnoj bazi, pogledajte što je Grad uradio oko harmonizacije zgrada i dvorišta. Bez javne rasprave, izlaganja katastarskih knjiga na uvid, bez provedene procedure, bojim se da će samo po ovom pitanju Grad imati sudske tužbe i velike troškove. Nema obećanog parka za pse, groblja za pse, skloništa za pse. Naravno, Statut Grada kao osnovni dokument kojim se uređuju sve oblasti važne za Grad i građane nikada nije izmijenjen i usvojen“, iznosi podužu listu loših praksi i odluka ova vijećnica.
Zanima nas što je najpozitivnije?
„Da ne bude sve crno, pohvalit ću oblast kulture, imamo dovoljno i koncerata i predstava i promocija knjiga.“
Najoštriji i prema sebi i prema vladajućima bio je Sanel Žuljević iz SDP-a. Na pitanje da ocijeni rad gradonačelnika i vijeća u aktualnom mandatu, kaže kako bi dao dvojku, jedva prolaz.
Žuljević navodi poduži spisak spornih pitanja: „Nema Statuta, nema mjesnih zajednica, krše se prava građana koja imaju po zakonu o lokalnoj samoupravi. Nažalost, u zadnje četiri godine nije ništa posebno urađeno po čemu će se pamtiti ovaj saziv Gradskog vijeća, možda se malo popravila komunala, grad je malo čišći, malo su uređene zelene površine, ali sve je to malo i nedovoljno. Javna preduzeća krenula su sa ujedinjavanjem, ali sporo. Aerodrom je nakon brojnih finansijskih injekcija napokon uspostavio par avio linija, samo se nadam da neće završiti neslavno kao neke koje su pokrenute ranije pa jos brže prekinute. Uborak nije pomakao s mjesta. Napravljen je nered u mirujućem saobraćaju, sumnjiva zapošljavanja, tenderi, imenovanja, sve je obavijeno aferama, haos u urbanizmu, kašnjenje i probijanje svih rokova kad su radovi u gradu”, izgovara Žuljević u jednom dahu i nastavlja:
“Pokrenut je projekat izgradnje bazena zahvaljujući novcima Vlade FBiH, ali nema zamaha radova, jedan ili dva radnika i isto toliko mašina. Nastavljena izgradnja dvorane koja traje 40 godina i ne vidi joj se kraj, itd. Navala kamenoloma i solara bez mogućnosti građana da učestvuju u usvajanju regulacionih planova i uređenju svoje okoline.” Na samom kraju napominje: “Tenzije među građanima su kao da je jučer rat završio, a ne prije 30 godina.”
Na pitanje koji će biti najveći izazovi za nasljednike trenutne mostarske vlasti, odgovara:
„Najveći izazovi su vraćanje povjerenja građana koje je na jako niskom nivou, Uborak, popravljanje međuljudskih odnosa, uvođenje reda u urbanizam i u saobraćaj, rješavanje problema koji nastaju neplanskom gradnjom, poštivanje rokova, a ne da građani budu žrtve onih koji kasne po godinu dana sa rokovima, problem Hotela Ruža koji je ruglo u centru UNESCO zone, usvajanje Statuta, uspostavljanje funkcionalnih mjesnih zajednica, itd.“
Solarna ekspanzija
Na brdima oko Mostara izravnava se teren za hektare i hektare fotonaponskih elektrana, a mnoge su već i izgrađene, iako nisu spojene na elektrodistributivnu mrežu.
Nijedno od tih zemljišta, odnosno koncesija za korištenje istog, nije dodijeljeno javnim natječajem. Svaki investitor išao je izravno prema nadležnima. Takve prakse izazivaju sumnju da cijeli proces nije urađen transparentno.
Uz to, malo pred odlazak u penziju, dotadašnji šef mostarskog urbanizma Salem Bubalo, 2022. godine Gradskom vijeću je predložio jednu izmjenu prostornog plana, prema kojoj je na mjestima gdje je po prethodnim odlukama bilo dozvoljeno građenje vjetroelektrana, dozvoljeno i građenje solarnih elektrana. Ta je odluka od šest predviđenih lokacija za fotonaponske elektrane, preko noći omogućila izgradnju solara na više od 20 lokacija.
„Ukazali smo na nezakonitosti prilikom donošenja Odluke o izmjenama i dopunama prostornog plana za energetske objekte Grada Mostara, odnosno, ukazali na svu štetnost solara u prigradskim naseljima koji su mještanima došli do kuća. Na Međinama su solari napravljeni iznad izvora Radobolje i mi ne znamo kakav će imati utjecaj na zdravlje građana, podsjećanja radi, solari su po studiji strogo zabranjeni u tom području“, podsjeća Silvio Bubalo.
Sve više građana ustaje zbog porasta broja megasolara oko Mostara na kojima profitiraju odabrani, dok istodobno oni još uvijek nisu u mogućnosti spojiti male solare sa svojih krovova na mrežu.
Zbog svega toga bila je sazvana i tematska sjednica u travnju/aprilu 2024.
Pozitivni pomaci
Spajanje komunalnih poduzeća po mnogim je građanima najveći uspjeh ove vladajuće garniture. Novo komunalno poduzeće nastalo je integracijom javnih komunalnih poduzeća JP “Parkovi” i JP “Komunalno”. Proces integracije komunalnih poduzeća u gradu na Neretvi trajao je od 2006. godine, a dužnost direktora preuzeo je Đani Rahimić iz SDA, koji je zaslužan za pretvaranje vidikovca Fortica iz ruševine u turističku atrakciju. Rahimić je u međuvremenu postavljen za nositelja liste SDA koalicije na lokalnim izborima u Mostaru za 2024. godinu.
Drugi uspjeh vrijedan spomena je uvođenje novih linija na Aerodrom u Mostaru. Sada iz Mostara putnik može letjeti za Beograd i Zagreb kao hubove, te u nekoliko gradova Italije i Njemačke. U usporedbi sa radom ovog aerodroma u zadnjih nekoliko godina, ovo je značajan porast linija. Ipak, čekaju se financijski izvještaji i brojevi putnika da se donese neki krajnji sud.
Radi se šetnica uz Radobolju, donekle je uređena trim staza Trimuša, a ozbiljni su radovi u tijeku i na popularnom izletištu Bunica. Treba ipak napomenuti kako je obnova Bunice, kao i velik broj kulturnih i zabavnih sadržaja u ovom mandatu, plaćena iz džepa britanskih poreznih obveznika kroz “Projekt Mostar – Prostori koji pokreću”.
Tko su kandidati za gradonačelnika u periodu 2024-2028
Kandidate su istakle skoro sve stranke i koalicije koje će sudjelovati na mostarskim izborima.
Izbor gradonačelnika u Mostaru nije izravan, te ga ne biraju glasači nego to čine vijećnici, no nepisano pravilo je da su kandidati obično oni koji su nositelji izbornih lista za centralno gradsko područje.
Tako je HDZ ponovno kandidirao Marija Kordića, iako se sve glasnije priča da će stranka istaknuti predsjednika Gradskog odbora Marka Novaka.
Koalicija predvođena SDA na čelo liste postavila je spomenutog Đanija Rahimića. Rahimić trenutno obnaša funkciju direktora ujedinjenog mostarskog Komunalnog, a inače je doktor tehničkih znanosti iz oblasti građevinarstva, te profesor na Građevinskom fakultetu. Dosadašnjeg predsjednika Gradskog vijeća Salema Marića uopće nema na listi.
Koalicija stranaka „Grade moj“ koja okuplja DF, NES, PMP i SBiH na čelo svoje gradske liste istakla je bivšeg novinara, a trenutnog zastupnika DF-a u Parlamentu Federacije BiH, kontroverznog Sanela Kajana. Najveće iznenađenje ove koalicije je odustajanje najaktivnije i najpopularnije vijećnice ove koalicije Adele Gosto, koja je trebala predvoditi listu za Stari grad. Razlozi njenog odustajanja još uvijek nisu poznati, no navela je kako više nije članica niti jedne stranke.
„Bila sam pred izborom da li da pogazim sve u što vjerujem ili da ostanem dosljedna onom čemu su mene moji roditelji odgajali i čemu ja učim svoju djecu. Izbor je jasan. Ono što je meni najbitnije je da je moj otac trenutno ponosan na mene. Ja od ovog momenta nisam član niti jedne stranke. Niti sam na bilo kojoj listi za ove izbore. Molim vas da poštujete moj stav i moju privatnost. O ovoj temi neću govoriti, a moja odluka će svima biti puno jasnija nakon izbora“, napisala je Gosto.
Drugo misteriozno odustajanje u posljednji tren je ono dr. Adija Behmena koji je trebao biti nositelj liste i gradonačelnički kandidat koalicije „Trojke“ koju u Mostaru, kao i na višim razinama čine SDP, NiP i Naša stranka.
Behmen je odustao bez obrazloženja, a njegovo mjesto zauzeo je Sanjin Hadžiomerović, v. d. zamjenika direktora Agencije za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA).