Grozne ekonomske i politički nestabilne okolnosti, posebno korupcija i klijentelizam, iz Bihaća, kao i mnogih drugih bh. gradova, već godinama u inostranstvo tjeraju radno sposobno stanovništvo. Škole se prazne i gase, pogotovo u prigradskim naseljima. Niko ne zna tačan broj ljudi koji su otišli iz ovog grada, a neformalno se spominje cifra od oko 10.000 osoba, prije svega mladih.
Pored egzistencijalne nesigurnosti i nezaposlenosti, mladi za svoj odlazak krive i politiku.
“Otišao sam prije sedam godina u Austriju. U Bihaću sam morao tražiti veze čak i da odradim pripravnički. Radio sam van struke jer nisam mogao doći na red za posao. Za sve je potrebna „veza“ i teško je u tom gradu očekivati bolje vrijeme kad je u sve upetljana politika. Tjeraju nas van nesposobni političari koji isključivo rade za svoj interes“, kaže tridesetdvogodišnji Ajdin M. iz Bihaća. Dodaje da se ne planira vratiti u Bihać.
„Dolazim kao i drugi, za praznike i ljeti. Nedostaje mi druženje ali otkad sam otišao otvorile su mi se mnoge mogućnosti i što je najbitnije, država je u službi svojih građana“, ističe on.
Breme neispunjenih obećanja bivšeg gradonačelnika
Lokalna vlast nastavlja obećavati bolju budućnost i kapitalne investicije, a mladi koji nemaju „veze“ planiraju svoju budućnost drugdje.
Bez obzira na smjene gradskih vlasti u Bihaću mnogi projekti su na čekanju ili nikad provedeni. Sva obećanja o borbi protiv korupcije, efikasnim institucijama, zaštiti građana i novim radnim mjestima, ostala su samo obećanja. U takvoj atmosferi održavaju se i ovogodišnji lokalni izbori. Ipak, kako to dolikuje izborima, parole i medijske izjave ovogodišnja dva kandidata imaju optimističan ton i ukrašeni su riječima poput „transparentnost“ i „društveni interes“.
Kandidati su Rusmir Musa (SDA), pukovnik Oružanih snaga u penziji i doktor nauka, mnogo poznatiji kao otac bh. košarkaša Dženana Muse, čija popularnost je i glavni adut u njegovoj izbornoj trci, i aktuelni gradonačelnik Grada Bihaća Elmedin Sedić (POMAK) koji ima podršku Naroda i pravde, SDP-a i Naše stranke.
Protekli mandat u Bihaću obilježio je izbor dva gradonačelnika. Nakon lokalnih izbora 2020. Šuhret Fazlić je kao kandidat Pokreta za modernu i aktivnu Krajinu (POMAK) počeo svoj drugi gradonačelnički mandat. Već dvije godine kasnije na Općim izborima prihvata mandat u Skupštini USK, tako da su u februaru 2023. održani prijevremeni izbori za gradonačelnika na kojima je izabran Elvedin Sedić, također kandidat POMAK-a.
I dok se za Musu malo ili nikako zna, pogotovo u političkom kontekstu, Sedić je jedan od osnivača POMAK-a i gradonačelnik koji je naslijedio Fazlića, ali i brojna neispunjena obećanja i nezavršene projekte.
Prema pisanju Istinomjera Fazlić je ispunio manji dio svojih obećanja u mandatu 2020.-2022. prenoseći tako obaveze na svog nasljednika. Gradsku vlast i POMAK je u prošlom mandatu obilježila i afera sa dodjelom poslova firmi koja je finansirala ovu stranku što je u suprotnosti sa Zakonom o finansiranju političkih partija. Magazin Žurnal je pisao o ovom pogodovanju, a spominju se ugovori vrijedni 1,4 miliona KM. Zavod za prostorno planiranje Bihać dodijelio je posao firmi Behić-Sanny Boy koja je, kako stoji u finansijskom izvještaju koji je POMAK dostavio CIK-u, ujedno i najveći privatni donator POMAK-a u 2022. godini. Zbog donacija ove firme Transparency International prijavio je Centralnoj izbornoj komisiji SDP i POMAK.
Opozicija zamjera odugovlačenje projekata
Gradskoj vlasti zadnje četiri godine naši sagovornici zamjeraju neefikasnost u rješavanju problema građana i odugovlačenje bitnih projekata.
Hasan Babić, član Gradskog vijeća Bihaća ispred stranke opozicione SDA, ponovo je kandidat na lokalnim izborima za GV. Ističe da za većinu problema nailazi na zid u Gradskoj upravi i ostaju bez rješenja.
„Imao bih dosta zamjerki na trenutnu gradsku vlast na čelu sa gradonačelnikom Sedićem. Problem je održavanje puteva. U naselju Brekovica ima oko 1.100 porodica i par hiljada vozila, a ceste su u jako lošem stanju, ne samo u Brekovici nego u dosta naselja je slična situacija. Godinama tražim da se uradi pristupni put za Brekovicu i novi most ali nailazim na nerazumijavanje i zid. S druge strane klasika je da se svaki put pred izbore rade ceste, 15 metara tamo, 10 ovamo. To je već posao za CIK. Ta i slična pitanja samo zaobiđu u gradskoj vlasti. Nije sve do Gradske uprave, dosta je i do gradskih službi koje ne rade svoj posao“, kaže Babić. Ističe i da se kapitalni projekti bespotrebno odugovlače.
„Velika priča je bila gradski bazen a sad se o tom skoro ne priča. Nisam bio za dizanje kredita za bazen jer se sve odugovlači. Ja sam za bazen ali da je van grada da ima parking, a ne da je pored osnovne škole. Drugi veliki projekat je Dom zdravlja. Postoji pet, šest miliona KM za zemljište ali ne može se ispregovarati kupovina tog zemljišta. Imamo dvoranu Luke gdje su probijeni rokovi za završetak i opet se treba popravljati. Slični projekti odlaze u beskonačnost. Tu je projekat „Smaragdni put“ na rijeci Uni, mostovi se rade svake godine, to je sramota. Tu je i kantonalna vlast koja bi trebala da se nadovezuje na projekte, ali tu nastaje pometnja. Tragikomično je da tek pred izbore aktuliziramo neke stvari“, kaže Babić.
Smatra da bi i Gradsko vijeće trebalo biti efikasnije.
„50 posto je dopuna i izmjena odluka i pravila, što ponekad ni vijećnici ne razumiju najbolje, pa se raspravlja predugo. Za neke stvari treba da se angažuju stručnjaci“, kaže Babić, dodavši da se nada da će poslije izbora doći do promjena na bolje i za grad i za selo.
„Radit ću u Gradskom vijeću za interese građana i slušaću njihove potrebe“, poručuje on.
Rekonstrukcije, uređenja & ulaganja
Za razliku od Babića, gradonačelnik Sedić drukčije ocjenjuje situaciju u gradu. Za Naratorium kaže da su njegov mandat obilježili veliko ulaganje u saobraćajnice i mnogi drugi pokrenuti projekti. Naglašava da je svaki projekt koji je započeo dio šestogodišnjeg plana predstavljenog tokom prijevremenih izbora 2022. godine.
“Završeno je uređenje Gradske otoke i plaže Plandište, rekonstrukcija teniskih i malonogometnih terena SRC Stens, a izgrađena su i dječija igrališta na Ozimicama 1 i u Prekounju. Ono na što sam izuzetno ponosan su odluke Gradskog vijeća usvojene na moju inicijativu. Radi se o odluci o subvencioniranju odnosno refundiranju naknade za uređenje gradskog građevinskog zemljišta i rente mladim bračnim parovima koji prvi put rješavaju stambeno pitanje, povećali smo iznos za stipendije za studente koji se školuju za deficitarna zanimanja i druga zanimanja, kontinuirano podržavamo startup biznise za mlade, smanjili smo taksu na istaknutu firmu za 50 posto, povećali komunalne takse i naknade kladionicama, davali poticaje za poljoprivrednike“, nabraja Sedić.
Na optužbe za neulaganja u ceste, lošu rekonstrukciju dvorane Luke, Smaragdni put i Dom zdravlja, Sedić odgovara da su neosnovane.
“Ulaganja u saobraćajnice Grada su rekordna u odnosu na cijelu proteklu deceniju i iznose oko deset miliona KM. Od početka ove godine realizirano je 50 projekata i još je toliko preostalo da se uradi do kraja godine. Radovi na dvorani Luke započeli su 2020. godine, prije nego što sam preuzeo mandat. Problemi su nastali zbog nepoštivanja ugovora od strane izvođača, a odabir novih izvođača potrajali su dugo. Uspio sam riješiti formalne i građevinske prepreke te su radovi na dvorani nastavljeni i u konačnici završeni. Dvorana je predana na upotrebu u februaru ove godine, a nama je ostalo da do kraja godine saniramo još neke loše izvedene radove što ne utječe korištenje dvorane. Izgradnja Doma zdravlja u Bihaću isključivo u nadležnosti Unsko-sanskog kantona i njegovih institucija, a ne Grada. Najveća prepreka za izgradnju Doma zdravlja su bili neriješeni imovinsko-pravni odnosi, ponuđena je nova lokacija u vlasništvu Grada i sve je spremno za Gradsko vijeće kako bi ta odluka bila donesena“, objašnjenje je aktuelnog gradonačelnika Bihaća.
Dodaje da se projekat Smaragdni put ne radi pred izbore „jer je isti dio šestogodišnjeg plana koji ima svoj kontinuitet.“
Jedan od većih problema grada je i bespravna gradnja i uzurpacija obale rijeke Une. Njena „betonizacija i privatizacija“ postala je ozbiljna prijetnja očuvanju izvornog toka rijeke, o čemu je Naratorium ranije pisao. Mnogi upravo gradskim vlastima zamjeraju da je omogućila gradnju na obalama rijeke. Pristup rijeci u većem dijelu njenog toka skoro je nemoguć i obala je postala isključivo privatna svojina. Nije tajna da i pojedini uposlenici Grada imaju objekte na obalama ove rijeke.
Međutim, Sedić tvrdi da su u Gradskoj upravi opredijeljeni za zaštitu Une i sistemsko djelovanje.
„Stava sam da lokalna zajednica ne može snositi isključivu odgovornost jer se radi o principu “spojenih posuda” između gradske inspekcije, MUP-a, pravosudnih organa, federalnih vodnih inspektora itd. U proteklom periodu se pokazalo da cijeli ovaj naoko uvezani sistem ne funkcionira, jer ako izostane reakcija jedne karike u lancu, odrađeni posao ostalih u sistemu ne vrijedi. Dakle, moramo jačati kapacitete i zajedno djelovati“, kaže on.
Izazov zadržavanja mladih
Primarni zadatak gradskih vlasti je i borba za ostanak mladih. U prošloj i tekućoj godini u Gradu Bihaću je usvojena Strategija za mlade, osiguran je fond za stipendiranje studenata deficitarnih i ostalih zanimanja, povećan iznos za prijevoz đaka putnika.
„Oslobodili smo komunalija bračne parove do 40 godina starosti prilikom prvog stambenog zbrinjavanja, donijeli odluku o poticajnoj stanogradnji za mlade parove, osnovali fond za startup biznise mladih. Kroz StartUp studio, uz podršku Omladinske banke i javne pozivi za omladinske organizacije, podržali smo više od 80 projekata i mikrobiznisa. Od naredne godine planirano je provođenje prakse isplate jednokratne novčane pomoći porodiljama i značajnija pomoć porodicama koje dobiju treće i svako naredno dijete, što je navedeno i u mome Izbornom programu“, izdvaja svoje mjere aktuelni gradonačelnik.
Pitanje je koliko ovi projekti mogu zaustaviti odlazak mladih i pokrenuti novu energiju u ovoj lokalnoj zajednici. Zasad, činjenice i brojke ne idu u prilog lokalnim političarima i pokazuju jednu sasvim drugu stvarnost. Za Ajdina sa početka priče, i hiljade njemu sličnih, novi izbori i obećanja političara su postali prošlost.